Mağazamıza hoş geldiniz!

  • Anasayfa
  • Çocuk Odası Mobilyası Ve Dekorasyonu

Çocuk Odası Mobilyası Ve Dekorasyonu

Çocuk Odası Mobilyası Ve Dekorasyonu

Çocuk mobilyası ya da çocuk odası dekorunda çok önemli etkenler vardır. Çocuk gelişiminde bu etkenler olumlu ya da olumsuz olabilmektedir. Olumlu olabilecek birkaç örneği sizlere özetlemek istiyoruz. 

Konu başlıklarını şu şekilde oluşturabiliriz:

A | Form ve İşlevsellik: Çocukların algıları çok farklıdır. Formlara verdikleri tepkileri önemlidir. Daha çok, kendilerinin şekil verebileceği formlar, zihinsel ve psikolojik durumlarını olumlu etkileyecektir. Düzenlemeye olanak sağlayacak formlar da olumlu örneklerdir. Oda içindeki bazı donatıları cisim değil de form olarak tutmakta fayda var. Örneğin oturma ünitesi bir sandalye yerine, birkaç küpten oluşabilir. Bu da çocuğa o üniteleri istediği düzende kullanma şansı verebilir. Hem fiziksel bir eylemde bulunur, hem de hayalindeki oturma birimini yaratabilir. En azından yaratmaya çalışır.

Başka bir örnek de duva boyasıdır. Çocukların en sevdiği şeylerden biri duvar boyamaktır. Onlara bu eylemlerini gerçekleştirebilecek alanlar verdiğinizde, hayal güçlerini zenginleştirebilecek bir antrenman sahaları olmuş olacaktır. 

B | Fiziksel İhtiyaçların belirlenmesi: Yaş ve cinsiyet, zamanla gelişen fiziksel özelliklerdir. Bu özelliklere cevap verecek mobilya türleri seçilmelidir. Çok büyük bir yatak küçük bir bebek için güvenlik sorunu oluşturabilir. Önlem alındığında ekonomik bir çözüm sunar. 

C | Psikolojik ihtiyaçların belirlenmesi: Yetenekleri destekleyen ve geliştirebilen, hayal güçlerini harekete geçirebilen mobilyaları tercih etmenizde fayda vardır. Hareketli ya da sakin oluşu, çocuğun kullanacağı mobilyayı da belirlemelidir. Örneğin hiç hareket etmekten hoşlanmayan bir çocuğa, hareket etmeyi sevdirmek amaçlı , bir tırmanma duvarı oluşturamazsınız. Anlamsız bir çaba olmuş olur. Bunun yerine daha akıllıca şeylere ihtiyacınız olacaktır: Bolca saklama kutusu ve içlerindeki eşyalar. İhtiyaç duyduğunda hareket ettirmek zorunda olacaktır mobilyaları.

D | Mekân ihtiyaçlarının belirlenmesi: Mekân fonksiyonlarının belirlenmesi çok önemlidir. Odanın kullanım amaçları sıralanmalı ve birincil ihtiyaçlar saptanmalıdır. İkincil ihtiyaçlar da yine öncelik sırasına göre giderilmeli, alternatifleri oluşturulmalıdır. 

Ayrıca fikre ihtiyaç duyduğunuzda bize mail atarak danışabilirsiniz:

pi@high-pi.com.tr